пятница, 19 декабря 2014 г.

День Святого МиколаяСвято Святого Миколая традиційно відзначається 19 грудня, хоча існує і ще інший день Святого Миколая - 22 травня, і навіть є ще одне свято Святого Миколая - 17 лютого, який святкується на честь Святого Миколая - Студійського ігумена.

Зимовий день Святого Миколая - одне із найбільш шанованих християнських свят на Русі, день смерті Миколи Чудотворця. Це свято святкується набагато масштабніше ніж Новий рік. У багатьох європейських країнах День Святого Ніколауса, в країнах СНД день Святого Миколая - одне з найрадісніших свят для дітей. Християни вірять, що і до цього дня він робить безліч чудес тим людям, що моляться йому.

Іменини - Максим, Микола.

Історія дня Святого Миколая:

Святий Миколай народився в родині багатих і порядних людей, у яких не було дітей до самої глибокої старості. Микола з'явився на світ завдяки гарячим молитвам людей похилого віку до Господа, які просять дарувати їм сина. Таким чином, сам факт народження Святого Миколи Чудотворця - вже чудо, а його ім'я означає «переможець народний». Микола народився 19 грудня і з самого дитинства показав свою вірність Господу Богу. Помітивши оце велике завзяття Святого Миколая до подвижництва, батьки віддають його в пресвітери під початок рідного дядька єпископа. Під час посвячення Святого Миколи Чудотворця на священика єпископ побачив долю свого племінника і передбачив йому велике майбутнє. Незабаром дядько поїхав до Палестини, а Миколу залишив у якості єпископа в Патарі.

Після повернення дядька з Палестини туди вирушив сам Микола. Однак, Святий Миколай не залишився у Віфлеємі, в Палестині, а повернувся на Батьківщину, де і став ченцем. Але Богу було не угодно, щоб Святий Миколай монашествовал і він направив його не в Патар, де його всі знали і поважали, а в Лікію.

У Лікії Святий Миколай Чудотворець жебракував, катував себе випробуваннями - у нього навіть не було даху над головою. І тим не менш, він не пропускав жодної церковної служби. Коли прийшов час вибирати в Лікії нового єпископа, найстаршому єпископу стало Божественне одкровення, згідно з яким єпископи повинні були обрати жебрака Святого Миколи Чудотворця - обранця Господнього. Але навіть після отримання такої високої посади Святий Миколай Чудотворець не став одягатися в пишний одяг - він продовжував вести надзвичайно скромний спосіб життя і їв тільки один раз на день - увечері. Святий Чудотворець Миколай вважається особливим покровителем моряків і водіїв, так як неодноразово рятував кораблі під час найжорстокіших штормів. Він цілив рани і душу, сіяв зерна християнської віри скрізь, де тільки міг. Помер Святий Миколай Чудотворець 6 грудня 342 роки і був похований в церкві міста Мири.

Традиції дня Святого Миколая:

Про подарунки Святого Миколая складено безліч легенд. Одна з них пояснює походження традиційного носка для подарунків. Святий Миколай вирішив допомогти трьом сестрам, яких через бідність ніхто не хотів брати в дружини. Вночі напередодні Різдва він кинув їм через камінну трубу три мішечки із золотими монетами. Сестри в той вечір розвісили сушитися біля каміна свої випрані панчішки. У них то і догодили подарункові мішечки від Святого Миколая. Після допомоги трьом сестрам, Микола продовжував здійснювати підтримку для бідних городян, залишаючись непоміченим і дивуючи все місто. Він непомітно приносив у їхні будинки іграшки та теплі речі для дітей, ліки для хворих.

Святий Миколай завжди приходить вночі. Діти країн Європи, що бажають отримати подарунки біля дверей або під вікном ставлять начищений черевик, а поруч з ним кладуть морквину або жмут сіна, щоб ослик Святого Миколая не пройшов мимо. Якщо в будинку є камін, то біля нього обов'язково вішається найбільший носок. За традицією у свято Святого Миколая діти отримують у подарунок солодощі, деякі дітлахи в передсвятковий вечір кладуть в черевик записочку, в якій пишуть, що їм хотілося отримати. На Україні, ж дітки шукають свої подарунки під подушкою.

У кого гаряче серце і бажання творити чудеса, є можливість допомогти діткам які найбільше хочуть і чекають дива, - у кожного в місті є школи інтернати, багатодітні сім'ї або бідні люди, куди можна приїхати і подарувати кілька годин радості і тепла, солодощі, одяг.

Прикмети дня Святого Миколая:
 • На день святого Миколая зима ходить з цвяхом.
 • Підійшов би Миколин день, а то буде зима на санках.
 • Коли на Михайлів день зима закує, то на Миколу Параска.
 • Провезли зиму на санках до Миколи, ось тобі і відлига.
 • Коли зима до Миколиного дня слід замітає, дорозі не стояти.
 • Хвали зиму після Миколиного дня.
 • Ціни на хліб будує Миколин торг.
 • Микольський обоз для боярської скарбниці дорожче золота.
 • Веселилася Маланья на Миколин день, що мирську бражку п'є, а того Меланья не відає, що за похмілля мужиків б'ють.
 • Микольщина красна пивом та пирогами.
 • Кликали баби Микольських хлопців брагу варити, а того баби не відали, що хлопці тільки брагу п'ють.
 •  На Микольщину їдуть мужики з поглядкой, а після Микольщини валяються під лавкою.
 • Знати мужика, що Микольщину справляє, коли на голові шапка не тримається.
 • Микольщина не ходить з поклоном на панський двір.
 • Для кума Микольщина бражку варить, для куми пироги пече.
 • На Микольщину клич одного, клич і ворога, обидва будуть друзі.
 •  Сумував мужик по Миколаєвого дня, навіщо вона не ціле століття живе.
 • У доброго мужика і на Миколаїв день торг вартий.
 •  Миколаїв торг всьому указ.
 • Міська Микольщина на санках по вулицях біжить, а сільська в хаті сидить та бражку п'є.
 • Позивай Микольщину панщину в гості бенкетувати, а того Микольщина не відала, що на панщину замовлення покладено.

Джерело:   http://www.jijour.com